Чотири життя, скуті репресіями: історії кримськотатарських політбранок

15 жовтня 2025 року стало ще однією чорною датою в історії окупації Криму. Цього дня російські силовики провели обшуки та затримали чотирьох молодих кримських татарок.
Есма Німетулаєва, Ельвіза Алієва, Насіба Саїдова та Февзіє Османова — стали першими жінками в Криму, яких звинуватили у причетності до діяльності ісламської політичної партії «Хізб ут-Тахрір».
За сухими рядками цих обвинувачень стоять людські долі — доньок, дружин та матерів.
Есма Німетулаєва: дружина політв'язня
Есмі Німетулаєвій 39 років. Вона з Бахчисараю, опанувала професію кондитера. Доля цієї жінки відображає гіркий досвід багатьох кримськотатарських сімей.

Есма — мати п'ятьох неповнолітніх доньок, пережила арешт чоловіка Ремзі Німетулаєва. Його затримали у серпні 2023 року за звинуваченням в організації діяльності «Хізб ут-Тахрір» (ч.1 ст. 205.5 КК рф).
Справа зараз розглядається у військовому суді Ростова-на-Дону.
Есму затримали за тією ж статтею — організація діяльності терористичної організації (найважче обвинувачення серед висунутих всім чотирьом затриманим жінкам).
Цинізм російської системи проявився вже під час обшуків: 73-річній матері Есми, Алії Бекіровій, одразу наказали оформити опіку над онучками.
Фактично, окупанти заздалегідь вирішили долю матері п'ятьох дітей — перш ніж вона отримала офіційний статус обвинуваченої.
Ельвіза Алієва: студентка, яка обрала свободу
Ельвізі Алієвій 20 років. Вона родом з села Долинне Бахчисарайського району.

Дівчина поєднувала роботу касиркою у сімферопольській пекарні з навчанням: на момент затримання була студенткою четвертого курсу Кримського федерального університету за фахом «Менеджмент».
Ельвізу звинувачують в участі у діяльності терористичної організації (ч.2 ст. 205.5 КК рф).
Її арешт — черговий доказ того, що російський окупаційний режим цілеспрямовано полює на найактивнішу та найосвіченішу частину кримськотатарської молоді, намагаючись знищити будь-які паростки громадської думки та лідерства.
Насіба Саїдова: донька імама
Насіба Саїдова — наймолодша із затриманих, їй лише 18 років. Вона родом з села Холмівка Бахчисарайського району.

Насіба закінчує коледж за педагогічним фахом та працює з ясельною групою в місцевому дитячому садку.
Вона — донька відомого в Криму імама Садика Уринбаєва. Її родинні зв'язки та активна громадянська позиція стали мішенню для репресивної машини.
Обвинувачення проти неї, як і проти більшості затриманих, ґрунтується на підозрах в участі у діяльності «Хізб ут-Тахрір».
Сім'я Саїдової вже зіштовхнулася з брутальними провокаціями. Свекор, Сеїт Саїдов, стверджує, що під час обшуку силовики підкинули дві заборонені книги у тумбу з нижньою білизною.
Господарям, при цьому, заборонили залишати кухню, щоб вони не могли спостерігати за діями ФСБ.
Февзіє Османова: працівниця магазину
Февзіє Османовій 21 рік. Вона проживає в селі Орлівка Севастопольського району та працює у сімейному магазині.

Як і Насібу та Ельвізу, Февзіє звинуватили в участі у діяльності терористичної організації (ч.2 ст. 205.5 КК рф).
Нагадаємо, 15 жовтня після обшуків у Севастопольському та Бахчисарайському районах Криму затримали чотирьох кримських татарок: Есму Німетулаєву, Ельвізу Алієву, Насібу Саїдову та Февзіє Османову.
Наступного дня так званий київський районний суд Сімферополя ув'язнив жінок за звинуваченням у причетності до діяльності ісламської політичної партії «Хізб ут-Тахрір».
Німетулаєвій пред'явлено звинувачення в організації діяльності терористичної організації (ч.1 ст. 205.5 КК РФ), решті дівчат — в участі в цій організації (ч.2 ст. 205.5 КК рф). Це перша справа у Криму, порушена проти жінок за звинуваченням у причетності до «Хізб ут-Тахрір».
27 жовтня стало відомо, що Есму Німетулаєву, Ельвізу Алієву, Февзіє Османову та Насібу Саїдову помістили до Кримської республіканської психіатричної лікарні № 1 імені М. І. Балабана для проходження судово-психіатричної експертизи.
Правозахисники вважають, що переслідування кримських татарок пов'язане не з тероризмом, а з їхньою мирною політичною та релігійною діяльністю, з критикою влади та протестами проти репресій.
Читайте також:
- «Мій брат став жертвою окупаційної системи», — сестра політв'язня Мамута Бєлялова
- Вулична кава як культурна спадщина Криму
- «Зупинити подальше просування росіян»: 7 січня 1769 року хан Крим Герай очолив військовий похід проти Російської імперії
- «Попросив, щоб йому передали словник кримськотатарської мови», — дружина незаконно ув’язненого до 29 років військовослужбовця Ескендера Кудусова
Читайте новини в телеграмi
Актуальнi новини Украiни та свiту
Підписатись
Головнi новини
Бiльше новин
Масована атака рф: у Києві без тепла майже половина багатоповерхівок, по всій Україні вводять аварійні обмеження електроенергії

У Польщі підтримали екстрадицію до України російського археолога, який працював в окупованому Криму

Україна скликає термінове засідання Ради Безпеки ООН через атаку рф «Орешником», — Сибіга

Кримському татарину Сервету Газієву в колонії на Камчатці не надають медичної допомоги

РФ масовано атакувала Київ: є загиблі та поранені

«Мій брат став жертвою окупаційної системи», — сестра політв'язня Мамута Бєлялова

Вулична кава як культурна спадщина Криму
В Україні засудили окупаційного суддю з Криму до 12 років за держзраду