Це забруднення на роки або До чого призведе затоплення суден в Чорному морі
15 грудня в Чорному морі під час сильного шторму розламався навпіл російський танкер, який, за даними Greenpeace, перевозив 4300 кілограмів мазуту.
Судно «Волгодонськ-212» перебувало на відстані приблизно 8 км від берега у Керченській протоці, яка розділяє східне узбережжя анексованого росією Криму та рф.
Того ж дня інший танкер зі схожим вантажем «Волгодонськ-239» сів на мілину, отримавши пошкодження.
Витік майже чотирьох з половиною тонн мазуту в море може стати однією з найбільших екологічних катастроф у регіоні за останні роки.
В інтерв'ю QIRIM.News директорка українського офісу Greenpeace Наталія Гозак заявила, що подібний інцидент стався 17 років тому, у 2007 році, коли в тому ж районі танкер, який перевозив понад 4 тонни мазуту, розбився під час шторму.
«Тоді був розлитий мазут. Він значною мірою опустився на дно і забруднив десятки кілометрів узбережжя. Впродовж цілого року зберігалася висока концентрація забруднення», - нагадала Гозак.
За словами експертки, наразі точні обсяги мазуту, розлитого у море, невідомі. Такі дані є у російської сторони.
«Лише за кілька днів буде точно відомо, як це вплине на екологію Чорного моря. Ймовірно, ми можемо говорити про екологічну катастрофу або про значне забруднення акваторії моря», — сказала вона.
При цьому, екологиня зазначає, що забруднення, ймовірно, відбудеться в північно-східному районі Чорного моря, оскільки 15-го грудня вітер і течія рухалися в цьому напрямку.
«Науковці та хіміки стверджують, що важкі нафтові фракції схильні більше опускатися вниз і відповідно уражати ті біологічні організми, які живуть на дні моря: фільтратори (тварини-фільтратори, які відокремлюють їжу з потоку води), водорості, молюски», — розповіла експертка про наслідки катастрофи.
Гозак додала, що Міністерство захисту довкілля України моніторить ситуацію і готує матеріали для того, щоб зафіксувати злочини рф проти довкілля.
Голова українського офісу Greenpeace сподівається, що зафіксовані факти будуть внесені до переліку злочинів. І що рф відповідатиме за це забруднення.
Доктор Пол Джонстон, керівник дослідницьких лабораторій Greenpeace на базі Університету Ексетера у Великобританії, також заявив про можливі серйозні наслідки розливу нафти або нафтопродуктів у води Чорного моря.
За його словами, розлив, найімовірніше, буде визначений переважаючим вітром і течіями, які зараз рухаються на північний схід. І за теперішніх погодних умов його буде надзвичайно важко локалізувати.
«Якщо мазут опиниться на березі, це призведе до забруднення узбережжя, яке буде надзвичайно важко очистити. Вплив на довкілля залежатиме від типу розлитої нафти.
Важкі залишкові нафтопродукти, такі як мазут, зазвичай, чинять руйнівний вплив, зокрема, на морську фауну.
З огляду на ймовірність такого шкідливого впливу на довкілля, головна увага має бути зосереджена на тому, аби спробувати мінімізувати подальший розлив.
Якщо кораблі затонуть, то існує ймовірність довготривалого виливу нафти і нафтопродуктів», – зазначив він.
Обидва російські річкові танкери використовуються вже давно.
Як заявив представник російської профспілки моряків Леонід Глушак, за правилами, такі судна мають перебувати на плаву протягом 30-40 років. Натомість через нестачу фінансування багато суден експлуатується значно довше нормативного терміну.
Як розповів QIRIM.News професор, декан факультету природничих наук НаУКМА Євген Хлобистов, один з кораблів побудований у 1969 році (55 років тому), а другий - у 1973 році (51 рік тому).
«Це корабельний непотріб. Один танкер класу «річка-море». Йому за оптимальних погодних умов можна виходити у море, але взимку таким суднам взагалі заборонено судноплавство. Другий танкер просто річковий», - розповів Хлобистов.
Він також зазначив, що мазут осідає на дні моря і залишається там надовго.
«Це забруднення на роки. Мазут досить важко розчиняється у воді»,— пояснив експерт.
При цьому, Євген Хлобистов зазначає, що росіянам певною мірою пощастило, що аварія сталася саме зараз, а не влітку.
Професор зауважив, що через шторми та сильні пориви вітру, які бувають саме у грудні, вплив на довкілля буде мінімальним.
«Значно гірше було б, якби це сталося влітку»,— наголосив він.
Читайте також:
Читайте новини в телеграмi
Актуальнi новини Украiни та свiту
Підписатись
Головнi новини
Бiльше новинНа фронті, воюючи за Україну, загинув кримський татарин
Не Аврорівка, а Башбек: пропозиції декомунізації в Криму
РФ атакувала Кривий Ріг. Є загиблі
Ціна війни: як конфлікт Ізраїлю та ХАМАС перетворився на страшну кризу
Крим: естафета переслідувань передається на 2025 рік
Окупованому Криму загрожує зростання цін та нестача пенсій
Тенденції репресій: кримські політв'язні в тюрмах рф
«Наслідки будуть мінімальними», — професор про загрозу забруднення курортів Одещини мазутом