Культурну спадщину кримських татар України представили в Узбекистані

У межах 150-ї Асамблеї Міжпарламентського Союзу, яка відбулася в Ташкенті, українська делегація представила виставку «Українська культурна спадщина та ідентичність: захист культури та релігійних свобод».
Ініціаторами заходу стали народна депутатка України Таміла Ташева та українська парламентська делегація в Міжпарламентському Союзі (МПС) за підтримки Представництва/Офісу Кримської платформи.
Виставка була організована в межах роботи Геополітичної групи 12+, найбільшої в МПС, яка об'єднує 47 країн, включно з державами Європейського Союзу, Канадою, Туреччиною, Ізраїлем, Австралією та іншими.
У відкритті виставки взяли участь перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко, народна депутатка України Таміла Ташева, Верховний муфтій Криму та голова Духовного управління мусульман Криму Айдер Рустемов, а також експертка Кримського інституту стратегічних досліджень, дослідниця культурної спадщини Ельміра Аблялімова-Чийгоз.
Олександр Корнієнко наголосив на важливості збереження культурної спадщини та ідентичності українського народу:
«Агресор не має жодного права знищити нашу культурну спадщину та зазіхати на ідентичність цілого народу. Ми в силах зберегти це та продемонструвати світу всю велич, яка криється в наших здобутках».
Народна депутатка Таміла Ташева виступила з промовою, у якій наголосила на важливості залучення громадян до ухвалення рішень, особливо в умовах війни.
«Соціальний розвиток і справедливість починаються з діалогу з людьми. Парламенти мають не просто ухвалювати закони — вони мають чути тих, кого представляють», — зазначила депутатка.
Вона акцентувала увагу на проблемах внутрішньо переміщених осіб, які стали жертвами російської агресії:
«Їх інтеграція, право на освіту, роботу, участь у громадському житті — це не просто соціальна політика, це питання гідності».
Окремо Ташева підкреслила необхідність захисту вразливих груп населення — жінок, молоді, релігійних громад та корінних народів, які зазнають особливих утисків в умовах окупації.
Зокрема, в окупованому Криму під загрозою опинились цілі спільноти, їхня культура й віра.
«Справедливість — це також і про захист тих, чиї голоси намагаються змусити мовчати», — додала вона.
Ташева підкреслила, що колоніальні та репресивні практики радянського союзу повторюються на окупованих росією територіях.
За її словами, кримським татарам вдалося зберегти свої традиції, мову та віру, однак вони знову зіштовхнулися зі спробами стерти їхню ідентичність.
«Завдяки нашій єдності, взаємній підтримці та сильній вірі ми вистояли і продовжуємо зберігати нашу культуру та ідентичність для майбутніх поколінь» , — наголосила вона.
У центрі виставкової частини розмістилися унікальні артефакти кримськотатарської культури: традиційні предмети побуту, елементи орнаменту Орнек, молитовні килимки, джезве, кераміка.
Особливе місце зайняла колекція рідкісних Коранів - саме тих примірників, які кримські татари везли з собою під час депортації 1944 року.
Верховний муфтій Криму Айдер Рустемов звернув увагу на системні утиски з боку російської федерації, яка послідовно знищує культові споруди та перетворює місця молитви на мішені для артилерії або на військові об'єкти.
Він зазначив, що такі дії є не лише порушенням міжнародного гуманітарного права, а й навмисною спробою викорінення релігійної ідентичності мусульманської громади України.
До складу виставки увійшла експозиція «Корани, що пережили депортацію», присвячена рідкісним виданням Корану, які кримськотатарські родини зберегли, попри геноцид-депортацію 1944 року, попри життя у вигнанні, і привезли на батьківщину після 1991 року.
У цій частині експозиції були представлені унікальні книги з Криму XIX–XX століть, кожна з яких має свою історію.
Захід привернув увагу міжнародної спільноти до питань збереження української культурної спадщини та захисту релігійних свобод в умовах сучасних викликів.
Читайте також:
- Орбакайте та Бреговичу, які виступали в окупованому Криму, заборонили в’їзд в Латвію, - ЗМІ
- «Ми зобов'язані зробити кримську експозицію, бо це частина півдня України», - директорка Національного музею народної архітектури та побуту Повякель
- У двох турецьких музеях запрацювали аудіогіди українською
- У Києві відбулася премʼєра фільму про Мустафу Джемілєва
Читайте новини в телеграмi
Актуальнi новини Украiни та свiту
Підписатись
Головнi новини
Бiльше новин
Офіційні «представники» корінних народів росії на Форумі ООН у Нью-Йорку благали зняти санкції з рф, - Чубаров

«Це ображає нашу честь»,— комбат Акаєв про визнання Криму російським

«Ніколи не визнаємо Крим російським», — Кая Каллас

Складова безпеки: офіційний Київ про вибухи в окупованому Криму

«Стогони Криму»: життя та смерть поета-просвітителя Усеїна Шаміля Тохтаргази

Зеленський ввів санкції проти колаборантки-сумоїстки з окупованого Криму

Загиблого військовослужбовця Зінура Амєтка поховають 2 травня у Запоріжжі

Вже понад 50 днів росія ігнорує американську пропозицію повного й безумовного припинення вогню – Зеленський