Асіф Алієв

Дипломатичний фронт України: участь у форумі в Анталії

mainnews-id
Експерти та учасники форуму розповіли про важливість події

11–13 квітня в Анталії (Туреччина) відбувся четвертий Анталійський дипломатичний форум — один з ключових міжнародних майданчиків для обговорення глобальних викликів і пошуку рішень через діалог.

Цьогоріч подія проходила під гаслом «Утвердження дипломатії в розділеному світі» та зібрала понад 20 глав держав і урядів, понад 70 міністрів (зокрема, міністрів закордонних справ), а також представників міжнародних організацій, експертів, аналітиків і громадських діячів.

форум ердоган.jpg

Україну на форумі представляли міністр закордонних справ Андрій Сибіга, лідер кримськотатарського народу та народний депутат Мустафа Джемілєв, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, а також народні депутати Ахтем Чийгоз і Микола Княжицький.

Серед ключових тем цьогорічного форуму були глобальна безпека, кліматичні виклики, гуманітарна допомога, продовольча безпека, цифрова трансформація, штучний інтелект і, звісно, війна в Україні.

Форум є важливим майданчиком для трансляції позицій, налагодження контактів і неформальної дипломатії.

Про це QIRIM.News розповів політолог і дослідник В’ячеслав Ліхачов. Він зазначив, що участь України у форумі — важливий крок, навіть якщо подія має переважно символічне значення:

«Туреччина є важливим і водночас складним партнером для України, тож дипломатична увага до подій у цій країні — цілком виправдана.

Добре, що Україна була представлена на форумі. На таких майданчиках важливо доносити українське бачення, особливо коли йдеться про врегулювання війни.

І навіть попри відсутність реальних переговорів, важливо бути частиною обговорення», — наголосив він.

лихачов2.jpg

Експерт також звернув увагу на те, що Туреччина намагається зберегти баланс між Україною та рф на тлі широкомасштабної агресії москви. За його словами, Анкара прагне залишатися «рівновіддаленою» стороною:

«Хоча вона й поступилася Саудівській Аравії роллю основного посередника, Анкара все ще намагається відігравати роль платформи для діалогу — зокрема, для переговорів між США та рф по інших треках».

В’ячеслав Ліхачов додав, що наразі дуже мало міжнародних подій, де одночасно можуть бути присутні очільники МЗС України та росії — і така участь уже є значущим жестом:

«Навіть якщо в кулуарах не відбулося жодних переговорів. Це також спосіб не здавати інформаційний та дипломатичний простір на відкуп росії».

Народний депутат Микола Княжицький назвав форум в Анталії одним з п’яти провідних безпекових форумів світу:

«Те, що голос України тут звучить голосно і впевнено, має велике значення. Саме тому наші діалоги з Туреччиною були надзвичайно важливими.

Турецькі партнери розуміють українську позицію, навіть якщо мають власні національні інтереси, які змушують їх діяти обережно.

Але в одному ми однодумні — у бажанні перемоги України», — написав нардеп у Facebook.

княжицький.jpg

Він додав, що Туреччина залишається важливим партнером для України, хоча вона єдина країна НАТО, яка не запровадила санкцій проти рф:

«І при цьому, одна з перших, хто, іноді непублічно, але системно надає допомогу українській армії, включно з постачанням озброєння».

Княжицький наголосив, що саме в цьому складному балансі інтересів і полягає суть турецької політики:

«Її безпека залежить і від ситуації в Сирії, де інтереси Анкари та москви розходяться, і від стабільності в усьому Чорноморському регіоні, яку росія намагається підірвати».

Інший учасник форуму — турецький експерт Імбат Муглу — заявив QIRIM.News, що країна-господарка заходу показала прагнення покласти край конфліктам у регіоні, зокрема війнам в Україні та Газі:

«Наш президент заявив про бажання завершити війну між вашими країнами. Ердоган говорив про загибель палестинців, зокрема дітей.

Турецька сторона таким чином підтвердила своє прагнення до миру не тільки в Україні, Сирії чи Палестині, а й у всьому світі», — наголосив він.

teror_uzmani_muglu_ya_suikastten_yara_almadan_kurtuldu_1a7f7f6c45_abd98145b5 (1).jpg

Говорячи про престиж Анталійського дипломатичного форуму, Муглу нагадав, що участь у ньому взяли глави таких країн як Індонезія (найбільша мусульманська держава світу), Азербайджан, Косово та Турецька Республіка Північного Кіпру:

«У форумі взяли участь країни, які дійсно прагнуть миру. Ми сподіваємося на якнайшвидше завершення війни в Україні та припинення смертей дітей у Газі», — додав він.

Ця стаття/матеріал стала можливою за підтримки програми “Голоси України”, яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини.

share-arrowiconiconiconicon

Читайте новини в телеграмi

Актуальнi новини Украiни та свiту

telegram

Підписатись

Головнi новини

Бiльше новин
news-pic

Окупований Крим у світовому інформаційному полі: огляд ключових матеріалів

news-pic

Форум ООН з питань корінних народів: права кримських татар і міжнародна підтримка України

news-pic

«Це форма тиску на Україну», — Рефат Чубаров про нібито готовність США визнати окупований Крим російським

news-pic

Кримський політв’язень Олександр Тарапон вийшов на волю з російської в’язниці

news-pic

Без права виїзду з рф: як Центри тимчасового утримання іноземних громадян в росії перетворюються для ексбранців кремля на вʼязницю

news-pic

Від Асканії-Нова до Криму: як росія краде українських тварин

news-pic

Росіяни вночі вдарили ракетами з Криму: є постраждалі

news-pic

Українська делегація провела перемовини з американською в Парижі