Від Асканії-Нова до Криму: як росія краде українських тварин

«рф порушує як українське, так і міжнародне законодавство»
Від початку повномасштабної війни росія систематично вивозить зоопаркових та диких тварин з окупованих територій України.
Йдеться не лише про гуманітарний бік питання, а й про порушення міжнародного права, зокрема Конвенції CITES, яка регулює торгівлю рідкісними видами тварин і рослин.
Більшість переміщень тварин з таких місць як Асканія-Нова, Херсонський гідропарк чи Бердянський сафарі-парк здійснюється без погоджень, договорів і належного ветеринарного супроводу.
Марина Шквиря, кандидатка біологічних наук, головна зоологиня Київського зоопарку та співвласниця ведмежого притулку «Біля скелі», пояснює, що існує певне законодавче врегулювання, коли тварини перетинають кордони держави, є Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори (СITES), які перебувають під загрозою зникнення.
Усіма цими положеннями росіяни нехтують, адже для них це просто трофеї.
«Якісь документи вони роблять, це точно, але вони не мають жодної юридичної сили. Тобто, йдеться про численні порушення як українського, так і міжнародного законодавства.
Наприклад, для того, щоб вивезти антилопу сайгу, потрібні дозволи СITES.
Якщо йдеться про тварин, які не входять до списку Конвенції, в будь-якому випадку потрібне погодження міністерства або принаймні ветеринарні документи, дотримання правил перетину.
По-друге, щоб одна організація передала тварину іншій, має бути договір обміну, передачі на постійне або тимчасове утримання, купівлі-продажу тощо», — зауважила Марина Шквиря.
Експертка зазначила, що саме перевезення тварин - це в будь-якому разі питання, повʼязане з ризиками. Особливо це стосується копитних тварин. Вони дуже вразливі. Наприклад, з кількох оленів один може загинути в процесі перевезення.
«Санкції на російські зоопарки»
Зоологиня розповіла, що безпосередньо брала участь у стимулюванні накладення санкцій на російські зоопарки, в результаті чого українська сторона домоглася накладення санкцій від Європейської асоціації зоопарків та акваріумів (EAZA) на установи рф.
Через це російські установи більше не можуть вільно брати участь у міжнародних племінних програмах, що автоматично знижує наукову цінність їхніх колекцій.
«Їм обмежили можливості транспортування тварин та обміну із західними зоопарками, участь у фахових комітетах, позбавили права голосу і слова на зборах EAZA та в комітетах з окремих питань, у консультативних групах з таксонів.
Заморожена сама можливість отримувати членство в EAZA і проходити фаховий скринінг, що позбавило їх мільйонів євро прибутків щороку та перспектив розвитку у цій галузі.
Росіяни свої зоопарки перетворюють на звіринці, оскільки санкції обмежують їх роботу у природоохороні та біорізноманітті», — наголосила Марина Шквиря.
«Репресії проти працівників Асканії-Нова і викрадення тварин»
Одним з найбільш постраждалих від російських окупантів заповідників стала Асканія-Нова у Херсонський області.
Окупанти призначили своє керівництво та перереєстрували установу за російськими законами.
У лютому 2023 року окупанти розпочали репресії проти українських працівників, звинувачуючи їх в «українській пропаганді» та «спонсоруванні ЗСУ». Частина колективу змушена була виїхати на підконтрольну Україні територію, побоюючись арештів.
Науковці, які евакуювалися, повідомляють про значну екологічну шкоду, завдану російськими військовими. Влітку та восени 2023 року в Асканії-Нова сталися масштабні пожежі.
Одна з них була спричинена уламком російської ракети, що впала у Великому Чапельському поді, де утримуються копитні тварини. Лише завдяки можливості самостійного переміщення їм вдалося врятуватися.
Крім пожеж, значну шкоду заповіднику завдало переорювання степу окупаційною адміністрацією. Для екосистеми, яка формувалася тисячоліттями, це має катастрофічні наслідки, оскільки степові ґрунти втрачають свою природну структуру.
Окупаційна влада організувала незаконне вивезення рідкісних тварин до росії та окупованого Криму.
Серед викрадених особин - зебри Чапмана, бізони американські, коні Пржевальського, олені Давида. Загалом зафіксовано загибель 33 тварин, зокрема 27 страусів ему, а також буйвола кафрського.
«Приватні звіринці в Криму - місце контрабанди і жорстокого поводження з тваринами»
Як зазначила Шквиря, в окупованому Криму величезні приватні звіринці — «Казка» в Ялті, парк левів «Тайган» у Білогірському районі півострова — завжди були місцем контрабанди тварин, жорстокого поводження з ними та розваги для людей.
У листопаді 2024 року зоозахисники звинуватили власника парку левів «Тайган» Олега Зубкова у смерті левенят. Вони звернули увагу, що перебування новонароджених на території «савани» небезпечне для їхнього життя.
Зоозахисники в Криму скерували листи до окупаційної поліції, інформуючи про жорстоке поводження з тваринами – залишення левиці після пологів у холоді та без дотримання санітарно-гігієнічних і ветеринарних норм, які висуваються до обслуговування тварин. Але «поліція» не вжила жодних заходів до керівництва «Тайгану».
Проте не тільки ці дії викликають занепокоєння у активістів. Власник кримських зоопарків також активно вивозить тварин з окупованих територій України до Криму, представляючи це як «порятунок».
22 грудня 2024 року він здійснив найбільше перевезення — 120 тварин, серед яких були мавпи, леопарди, страуси, тигри, леви, павичі, антилопи та бурі ведмеді, переважно з зоопарку на Арабатській стрілці біля окупованого Генічеська.
У січні 2023 року він також вивіз сімох левів і ведмедів з зоопарку окупованого Маріуполя, заявивши, що не повертатиме їх назад.
В цілому, від початку широкомасштабного вторгнення Зубков здійснив щонайменше 15 поїздок за тваринами з окупованих територій, включно з вивезенням тварин із заповідника «Асканія-Нова» .
Викрадення тварин з українських зоопарків і заповідників росіянами — це не просто мародерство. Це серйозне порушення міжнародного права та етичних норм. Перевезення без ветеринарного контролю ставить під загрозу їхнє життя, а відсутність документів перетворює викрадення на нелегальну торгівлю.
Російська сторона часто намагається легітимізувати свої дії, представляючи нібито «порятунком тварин», хоча насправді це спосіб поповнити приватні звіринці, позбавлені наукової та природоохоронної цінності.
Ця стаття/матеріал стала можливою за підтримки програми “Голоси України”, яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини.
Читайте також:
- «Не для смерті я народився...»: життя, творчість та розстріл поета Абдулли Лятіф-заде
- Окупований Крим у світовому інформаційному полі: огляд ключових матеріалів
- Форум ООН з питань корінних народів: права кримських татар і міжнародна підтримка України
- Без права виїзду з рф: як Центри тимчасового утримання іноземних громадян в росії перетворюються для ексбранців кремля на вʼязницю
Читайте новини в телеграмi
Актуальнi новини Украiни та свiту
Підписатись
Головнi новини
Бiльше новин
Окупований Крим у світовому інформаційному полі: огляд ключових матеріалів

Форум ООН з питань корінних народів: права кримських татар і міжнародна підтримка України

«Це форма тиску на Україну», — Рефат Чубаров про нібито готовність США визнати окупований Крим російським

Кримський політв’язень Олександр Тарапон вийшов на волю з російської в’язниці

Без права виїзду з рф: як Центри тимчасового утримання іноземних громадян в росії перетворюються для ексбранців кремля на вʼязницю

Від Асканії-Нова до Криму: як росія краде українських тварин

Росіяни вночі вдарили ракетами з Криму: є постраждалі

Українська делегація провела перемовини з американською в Парижі