НАБУ не є панацеєю у боротьбі з корупцією у вищих ешелонах влади, - Джемілєв про голосування закону про НАБУ і САП

22 липня Верховна Рада проголосувала за законопроєкт 12414, окремі пункти якого ліквідовують незалежність антикорупційних органів НАБУ та САП. Проголосували 263 народні депутати. Серед тих, хто віддав голос «за» - Мустафа Джемілєв. Кореспонденти QIRIM.News звернулися до народного депутата за коментарем.
Як ви можете прокоментувати своє голосування «за» законопроєкт №12414, який багато хто вважає відходом від принципів Майдану та загрозою для подальшої євроінтеграції України? Чому ви проголосували «за»?
У нас у фракції досить бурхливо обговорювали цей законопроєкт, але консолідованої думки щодо того, як голосувати, прийнято не було. Хтось різко виступав проти цього закону, вважаючи його антидемократичним, інші вважали, що в обстановці воєнного часу існування якогось органу виконавчої влади, який не підпорядковується ні президенту, ні уряду чи парламенту, містить у собі великі ризики для країни, а тому слід підтримати цей закон, який передбачає деякі обмеження повноважень НАБУ з одночасним посиленням функцій Генеральної прокуратури. Зрештою, було вирішено, що кожен член фракції голосує на свій розсуд. Я вирішив проголосувати «за».
Чи, на Вашу думку, суперечить цей закон цінностям Майдану, демократичним цінностям та європейським стандартам? Європейські партнери вже почали реагувати на його прийняття — які ризики це створює і чи може це загальмувати процес євроінтеграції?
Я брав активну участь як у першому Майдані 2004 року, який був названий «Помаранчевою революцією», так і у другому з листопада 2013 року та до лютого 2014 року, названому «Революцією гідності». Зокрема, виступав з промовою, коли перед трибуною Майдану переносили тіла розстріляних Героїв Небесної Сотні. Другий Майдан був реакцією на відмову режиму Януковича від підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Тобто, народ вимагав, щоб курс країни був на євроатлантичну інтеграцію. Було також багато виступів та вимог створити ефективний орган боротьби з корупцією у вищих органах влади країни.
Тоді навряд чи в когось з учасників Майдану було в думках, що дуже скоро росія нападе на нашу країну, окупує частину її території, а потім розв'яже найкровопролитнішу після Другої світової війну з метою знищення Української держави. Адже ця країна, разом з іншими ядерними державами, підписувала 1994 року Будапештський меморандум, згідно з яким через відмову України від свого ядерного арсеналу гарантувала їй територіальну цілісність та безпеку. Але сталося те, що сталося.
А в стані війни, як відомо, з метою більш ефективного захисту країни за всіх часів запроваджувалися деякі обмеження, які не відповідають принципам демократії у мирний час. Думаю, що після закінчення війни цей закон буде переглянуто та повноваження НАБУ будуть відновлені. Втім, НАБУ не є якоюсь панацеєю у боротьбі з корупцією у вищих ешелонах влади. Зі 193 країн світу - членів ООН - тільки в десятці країн існують органи, подібні до нашого НАБУ. З-поміж європейських країн, наскільки пам'ятаю, тільки в Румунії, Албанії, Болгарії, Франції та Литві. А що в інших країнах Європи через відсутність своїх «НАБУ» процвітає корупція?
Що Ви можете відповісти тим людям, які вийшли на вулиці після ухвалення цього закону? І що б Ви сказали тим, хто публічно заявив про «розчарування» Мустафою Джемілєвим?
У своєму житті я ніколи не ставив собі за мету когось зачаровувати. Завжди вважав, що я маю виконувати свій моральний обов'язок, незалежно від того, які наслідки цього можуть бути для мене особисто. Ось, наприклад, якби за радянських часів провели опитування громадської думки про те, як вони ставляться до дисидентів на кшталт мене, то абсолютно впевнений, що переважна більшість висловилася б за те, що таких мерзотників, як я, слід розстрілювати.
Звісно, ухвалений Верховною Радою 22 червня цього року закон за №12414 викликає багато суперечок, є багато людей, які схвалюють цей закон, так і тих, хто не схвалює. Це цілком нормально для демократичної країни. Головне, аби суперечки не переходили в небезпечну для країни конфронтацію, а щоб кожна сторона відстоювала свою правоту виключно правовими методами. Якщо, наприклад, Конституційний суд України ухвалить рішення, що цей закон суперечить Конституції, то його буде скасовано.
Читайте також:
Читайте новини в телеграмi
Актуальнi новини Украiни та свiту
Підписатись
Головнi новини
Бiльше новин
ГУР провело кібератаку в окупованому Криму

Мазут з російського танкера продовжує отруювати море

«Стан здоров'я погіршився»: чому почастішали випадки захворювань кримськотатарських політв'язнів у російських тюрмах і як їм допомогти

НАБУ не є панацеєю у боротьбі з корупцією у вищих ешелонах влади, - Джемілєв про голосування закону про НАБУ і САП

Україна повернула з полону понад тисячу захисників

Вибухи в Криму: відбулася атака дронів

«Русская община»: чим загрожує Криму поява російських неонацистів

Україна запропонувала зустріч лідерів за участі Ердогана та Трампа