Від 11 до 14 років: суд рф засудив активістів з Джанкойського району

Південний окружний військовий суд у ростові-на-дону засудив шістьох кримськотатарських активістів з Джанкойського району окупованого Криму до термінів від 11 до 14 років ув'язнення.
Про це повідомляє "Кримська солідарність".
Вирок винесли 69-річному жителю Джанкоя, майстру з ремонту побутової техніки Халілу Мамбетову, 55-річному підприємцю з Джанкойського району Рефату Сейдаметову. Перші чотири роки вони проведуть у в'язниці, решту терміну — у виправній колонії суворого режиму. Також суд рф призначив обмеження волі кожному з них на один рік після звільнення з колонії.
Раніше прокурор також просив призначити по 17 років ув'язнення 41-річному будівельнику Осману Абдуразакову, 51-річному будівельнику Леману Зекеряєву, 31-річному фахівцю з ремонту платіжних терміналів Айдеру Асанову та 39-річному майстру з побутової техніки Екрему Крошу.
Абдуразакову призначили аналогічний вирок, як у Мамбетова та Сейдаметова.
Тільки Айдера Асанова суд засудив до позбавлення волі на 11 років з відбуванням перших трьох років у в'язниці, а решту терміну — у колонії суворого режиму з подальшим обмеженням волі на один рік.
Всіх шістьох активістів суд визнав винними за звинуваченнями в участі у діяльності ісламської політичної партії Хізб ут-Тахрір (ч. 2 ст. 205.5 КК рф), а також у підготовці до насильницького захоплення влади (ч. 1 ст. 30, ст. 278 КК рф).
Підтримати засуджених на оголошенні вироку приїхало близько 30 осіб – родичі та активісти.
«Мене обурює, що мусульман звинувачують у тяжких злочинах лише за те, що вони сповідують свою релігію. Люди, які моляться, роблять ремонт у мечеті, обговорюють іслам — отримують по 17 років», – прокоментував активіст Ескендер Джелялов, який приїхав на засідання з Криму.
Політвязень Екрем Крош назвав кримінальну справу «ганебною фабрикацією» та вимагав виправдати всіх, хто був затриманий разом з ним.
«О четвертій годині ранку я як мусульманин прокинувся, щоб зробити намаз, а до мене з обшуком увірвалися люди в масках і направили на мене чотири стволи. Хто терорист — я чи вони? Я сам не боюся, не злякався, навіть не здригнувся, але мої діти і моя дружина — вони злякалися", - розповів Екрем Крош.
Найстарший фігурант справи, 69-річний політв'язень Халіл Мамбетов, також заявив, що вони, мусульмани, опинилися на лаві підсудних «за загальним звинуваченням без надання будь-яких доказів чи фактів, які підтверджують провину».
Політв'язень Осман Абдуразаков наголосив в останньому слові, що учасників справи судять не за реальні діяння, а за активну позицію.
Решта обвинувачених відмовилася від участі в останньому слові, вважаючи процес необ'єктивним.
Адвокат Рефата Сейдаметова зазначив, що сторона захисту неодноразово просила суд розкрити особи засекречених свідків та допитати їх, щоб «виключити зацікавленість цих осіб в обговоренні Сейдаметова та інших обвинувачених з метою допомоги співробітникам фсб та фальсифікації доказів».
Захисник наголосив, що покази свідків не можуть використовуватися в процесі у якості доказів у справі та підлягають виключенню.
«"Державне звинувачення" ігнорує заяви обвинувачених про скоєння злочину щодо них, вказані результати перевірки та винесені постанови про відмову від порушення кримінальної справи. При цьому, підставою для відмови від порушення кримінальної справи стала, на думку перевіряючого співробітника, відсутність об'єктивно затверджених відомостей за фактами, викладеними в повідомленні. Перевірку за матеріалами проведено поверхово, формально, без перевірки обставин, які мають суттєве значення», — додав адвокат.
Він також заявив, що "органи слідства" у цій кримінальній справі «неодноразово зловживали» своїм же російським законодавством.
"Вони фактично створили конструкцію, яка порушує всі норми матеріального та процесуального кримінального законодавства", - сказав захисник.
Тарас Омельченко, адвокат Лемана Зекеряєва, заявив про незаконність доказів у матеріалах справи. Обшук у помешканні Зекеряєва проводився без участі адвоката. Чому захисника не було на місці - у матеріалах справи не вказано.
Крім того, захисник звернув увагу суду на те, що матеріали оперативно-розшукових заходів, оглянуті в процесі, не були долучені до справи в якості речових доказів. А отже, не можуть бути доказами у справі, - дійшов висновку адвокат Омельченко.
Нагадаємо, 24 січня 2023 року у кількох селах Джанкойського району відбулися обшуки за участю співробітників фсб. Було затримано шістьох людей, включно з Леманом Зекеряєвим, Османом Абдуразаковим, Айдером Асановим, Рефатом Сейдаметовим, Халілом Мамбетовим і пізніше — Екремом Крошем. Усіх звинуватили в причетності до діяльності партії Хізб ут-Тахрір, визнаної терористичною в росії у 2003 році на закритому засіданні верховного суду рф. Дана організація заборонена в рф, але вільно діє в Україні.
Фото: "Кримська солідарність"
Читайте також:
- «Яку владу може захопити група мусульман з якогось кримського села чи міста?», - Ільмі Умеров про вирок росіян кримськотатарським активістам
- Політв’язню Ленуру Сейдаметову загрожує екстрадиція до Узбекистану
- Стан політв’язня Раїфа Февзієва суттєво погіршився, - КРЦ
- Бранця Ялкабова етапували до мурманська
Читайте новини в телеграмi
Актуальнi новини Украiни та свiту
Підписатись
Головнi новини
Бiльше новин
«Яку владу може захопити група мусульман з якогось кримського села чи міста?», - Ільмі Умеров про вирок росіян кримськотатарським активістам

Від 11 до 14 років: суд рф засудив активістів з Джанкойського району

«Ми зобов'язані зробити кримську експозицію, бо це частина півдня України», - директорка Національного музею народної архітектури та побуту Повякель

В боях за Україну загинув кримськотатарський воїн

Увʼязнені в колонії, де загарбники утримують бранку Данилович, позбавлені можливості отримувати ліки

Активісти у Севастополі поширили рядки з віршів українських поетів

Загарбники заявляють про атаку по Криму: у мережі пишуть про прильоти

Експрезидента України засуджено до 15 років ув’язнення, - ЗМІ